Почетна » Рецепти » Зимница

Зимница

Мармалад од смокви

Мармалад од смокви »

2 Сеп, 2016
Коментари: 0

Вистинско време е за овие слатки и здрави плодови, па зошто да не ги сочувате и за зимските денови, со овој едноставен рецепт

Џем од свежи јагоди

Џем од свежи јагоди »

29 Мај, 2016
Коментари: 0

Кој може да одолее на ароматичниот џем од јагоди, што ќе биде омилен додаток за вашите палачинки, колачи или едноставно да си го

Вргањ во солило

Вргањ во солило »

26 Ное, 2015
Коментари: 0

Сигурно не сте се сетиле на ваква зимница. Добро звучи, па пробајте.

Потребно состојки:

1 кг вргањ

2 големи лажици сол

1 лимон

Мармалад од јаболка и кафе

Мармалад од јаболка и кафе »

25 Ное, 2015
Коментари: 0

Сигурно и вие сте од оние кои ги прават најчестите рецепти за мармалади, како што е тој од црни сливи.

Ако сакате да

Домашни колбаси

Домашни колбаси »

22 Ное, 2015
Коментари: 0

Сите вие кои сте „скарани“ со чварките, а сакате убаво мевце за во зима, направете си домашни колбаси.

Потребни состојки:

7 кг свинско

Праски со рум

Праски со рум »

21 Ное, 2015
Коментари: 0

За следната зима, ви предлагаме да приготвите еден поинаков компот по стар, можеби малку подзаборавен рецепт.

Кој сака праски и во лето и

Пиперки со павлака и сирење

Пиперки со павлака и сирење »

20 Ное, 2015
Коментари: 0

Дали како мезе за ракија или додаток со пита и гибаница, наместо урда и пиперки, пробајте павлака и пиперки.

Ако сте го пробале

Ракија со калинка

Ракија со калинка »

20 Ное, 2015
Коментари: 0

Сте пробале вишновка и ораховка, значи сега треба да пробате и ракија со чудесната калинка според приморски рецепт.

Калинката е позната по своите

Џем од јагоди и кокос

Џем од јагоди и кокос »

20 Ное, 2015
Коментари: 0

Со доаѓањето на сезоната на јагодите, пробајте ја оваа прекрасна комбинација на јагоди со кокос. Ќе ве воодушеви.

Состојки:

400 мл сок од