Почетна » Рецепти » Празнична софра

Празнична софра

Класични медени колачи

Класични медени колачи »

20 Дек, 2016
Коментари: 0

Не дозволувајте да помине ниеден празник без старите добри медени колачиња, мирисни и ровки. Нема попривлечна арома од таа на свежо печени колачи,

Колачи „јајце на око“

Колачи „јајце на око“ »

28 Апр, 2016
Коментари: 0

За побогата и пошарена велигденска софра, пробајте ги овие колачиња кои соодветно на празникот, се направени како јајце на око, и воопшто не

Велигденски кифлички со салата

Велигденски кифлички со салата »

22 Апр, 2016
Коментари: 0

Овој рецепт ќе ви послужи како идеjа за кретивно декорирање на велигденската софра. Суштината на рецептот е како да направите велигденски кифлички во

Милибродот е украс на празничната трпеза

Милибродот е украс на празничната трпеза »

7 Јан, 2016
Коментари: 0

Еден од најубавите украси на празничната трпеза е оваа румена млечна пита, на нашето поднебје позната како милиброд или козињак, со привлечна арома

Чоколадни елки за големи и мали

Чоколадни елки за големи и мали »

29 Дек, 2015
Коментари: 0

Како ќе ги израдувате сите за празниците? Направете им ги овие прекрасни елкички од колачот „брауни“. Декорацијата зависи од фантазијата, а ќе ви

Божиќна торта

Божиќна торта »

18 Дек, 2015
Коментари: 0

Божиќна торта за „слатки“ празници, која можете да ја декорирате со вашите омиленипразнични украси.

Потребни  состојки за тестото:

210 гр шеќер

5 јајца

Глазирани пилешки крилца со сенф

Глазирани пилешки крилца со сенф »

11 Ное, 2015
Коментари: 0

Да не биде се до сармите и свинското, еве еден предлог помалку егзотичен, а повеќе вкусен, за закуска со пивце на новогодишната трпеза.