Почетна » Рецепти » Посна храна

Посна храна

Посна бисквит торта со јаболка

Посна бисквит торта со јаболка »

4 Дек, 2016
Коментари: 0

Едноставно морате да го пробате овој сочен и свеж десерт, кој со задоволство го јадат и тие што не постат.

 Потребни

Посна салата со туна и ориз

Посна салата со туна и ориз »

19 Авг, 2016
Коментари: 0

За домашни или гости, еве една салата, со посебен балкански шмек, црвена кисела пиперка и ѕирнете уште што друго. Ако е

Вкусна посна бајадера со кикирики

Вкусна посна бајадера со кикирики »

25 Јул, 2016
Коментари: 0

За да не сонувате „Сникерс“ кога постите, направете си од оваа бајадера со кикирики, ќе имате доволно за да се облажите по малку

Баба Гануш – макало од црн патлиџан

Баба Гануш – макало од црн патлиџан »

31 Мај, 2016
Коментари: 0

Ова вкусно арапско мезе се приготвува во Сирија, Либан, Палестина, Јордан, и Израел, а името значи „срамежлив татенце“ и веројатно се однесува на

Посен колач со морков и портокал

Посен колач со морков и портокал »

21 Мар, 2016
Коментари: 0

Ако случајно се прашувате што бара морковот како состојка во овој колач, сетете се дека заради неговиот неутрален вкус и сочна природа, тој

Посен ролат со кикиритки

Посен ролат со кикиритки »

19 Мар, 2016
Коментари: 0

Кој го сака вкусот на кикиритките, ќе го обожава овој ролат, кој пак потсетува на М&M бонбоните (кои имаа вкус со кикиритки).

Бидејќи

Сос „песто џеновезе“

Сос „песто џеновезе“ »

12 Мар, 2016
Коментари: 0

Песто е италијански сос за тестенини, едноставен е и многу вкусен, а често се користи и како додаток со други јадења, месо и

Пита со тиква од готови кори

Пита со тиква од готови кори »

23 Фев, 2016
Коментари: 0

Во македонската кујна која изобилува со вкусови и бои, тиквата зазема важно место, и тоа е добро, затоа што е вкусна и здрава,

Посни „рафаело“ топчиња

Посни „рафаело“ топчиња »

5 Јан, 2016
Коментари: 0

Овие слатки топчиња секогаш се добро решение за гости и домашни, зашто лесно се приготвуваат, а уште полесно се јадат 🙂 па дури

Посна руска салата со ослич

Посна руска салата со ослич »

23 Дек, 2015
Коментари: 0

Кој не може без руска салата за Нова година, а решил да пости, не мора од таа идеја да се прости