Почетна » Нега » Природна храна

Природна храна

Kако да ги зачувате витамините при готвење

Kако да ги зачувате витамините при готвење »

5 Јан, 2017
Коментари: 0

Здравата храна е најкорисна за човековиот организам кога е свежа и ги содржи сите убави состојки кои имаат благопријатно дејство, но сепак голем

Зошто треба да јадеме моркови

Зошто треба да јадеме моркови »

25 Ное, 2016
Коментари: 0

Покрај тоа што се вкусни, морковите имаат многу здравствени придобивки за телото и кожата. Морковите содржат бета-каротен, кој му помага на имунолошкиот систем

Семки од тиква за физичко и ментално здравје

Семки од тиква за физичко и ментално здравје »

24 Ное, 2016
Коментари: 0

Семките од тиква во медицината се користат веќе илјада години. Тие се богат извор на магнезиум, калциум, калиум, железо, цинк.

Семките  се одличен

Природни лекови за намалување на шеќерот во крвта

Природни лекови за намалување на шеќерот во крвта »

3 Окт, 2016
Коментари: 0

Одредени намирници позитивно влијаат на покаченото ниво на шеќер во крвта. Доколку вие или некој ваш близок има таков проблем, еве што може

Храна која го намалува холестеролот

Храна која го намалува холестеролот »

31 Авг, 2016
Коментари: 0

Овошјето и зеленчукот се одлични „борци“ против холестеролот, особено оние кои се богати со антиоксиданти. Оваа кратка листа на продукти може да ви

Тиква за добар вид, слабеење и против рак

Тиква за добар вид, слабеење и против рак »

29 Авг, 2016
Коментари: 0

Доаѓа сезоната на ова чудо на природата, па бидете подготвени да го вклучите во секојдневната исхрана зашто неговите придобивки за вашето здравје навистина

Намирници со кои полесно ќе ги поднесете горештините

Намирници со кои полесно ќе ги поднесете горештините »

20 Јун, 2016
Коментари: 0

Постојат намирници со кои можете да си помогнете во надминувањето на неподносливите летни горештини, од кои едноставно не се бега!

Човековото тело чувствува

Седум придобивки за здравјето од краставицата

Седум придобивки за здравјето од краставицата »

19 Мај, 2016
Коментари: 0

Во светот, краставицата е најодгледуван зеленчук, а во исто време е една од најдобрите природни храни за одржување на доброто здравје кај човекот.

Овошје во зрна, но здравје на кило!

Овошје во зрна, но здравје на кило! »

14 Мај, 2016
Коментари: 0

Запознајте ги капините, боровинките, малините и рибизлите – зрнесто овошје кое е неверојатно добро за вашето здравје.

Ваквото овошје е дар на природата,

Две одлични храни за подобро варење

Две одлични храни за подобро варење »

6 Мај, 2016
Коментари: 0

Многу луѓе внимаваат што јадат, но дали мислат на варењето? Ако не се вари храната добро, не ги добивате потребните хранливи состојки. Треба