Почетна » Дива » Настани

Настани

Пиволенд 2017 во знакот на Супер Купот

Пиволенд 2017 во знакот на Супер Купот »

7 Авг, 2017
Коментари: 0

И јубилејното десетто издание на „Пиволенд“ оваа година ќе биде посветено на Супер Купот. Од вечерва до 12 август посетителите и љубителите на

Стотици дедомразовци ќе ја испратат годината со трка низ улиците на Скопје

Стотици дедомразовци ќе ја испратат годината со трка низ улиците на Скопје »

15 Дек, 2016
Коментари: 0

Во недела на 25 декември, во центарот на Скопје ќе се одржи Дедомразовска трка како дел од празничната новогодишна програма на градот. Ова

Општествено одговорен проект „Сонуваме.Менуваме“ за децата со посебни потреби

Општествено одговорен проект „Сонуваме.Менуваме“ за децата со посебни потреби »

5 Дек, 2016
Коментари: 0

Стопанска банка АД – Скопје со задоволство го најавува новиот општествено одговорен проект под називот „Сонуваме.Менуваме“ кој се реализираше на 04.12.2016 (недела) во

Пројковски во претраги – “На дното“ – во Штип

Пројковски во претраги – “На дното“ – во Штип »

8 Окт, 2016
Коментари: 0

Репертоарната проекција и нејзината реализација, за секоја театарска куќа е еден од најклучните моменти за успешноста и креативноста во непредвидливиот и неограничен простор

Бела ноќ во Скопје

Бела ноќ во Скопје »

30 Сеп, 2016
Коментари: 0

На 1-ви октомври, Скопје цела ноќ ќе пулсира во ритамот на 12-тата по ред Бела ноќ, со случувања низ целиот град. Во Музејот

Виноскоп по јубилеен десетти пат

Виноскоп по јубилеен десетти пат »

9 Сеп, 2016
Коментари: 0

Фестивалот на виното кој традиционално се одржува во центарот на Скопје, оваа година на својот јубилеј повторно ветува убава дружба со виното од

Целодневна крводарителска акција за Голема Богородица

Целодневна крводарителска акција за Голема Богородица »

28 Авг, 2016
Коментари: 0

Празникот „Голема Богородица“ е повод за организација на крводарителската акција што оваа година се одржува по 14 пат во Дом на АРМ.

Акцијата

Латвиската дива Елина Гаранча го отвора Охридско лето

Латвиската дива Елина Гаранча го отвора Охридско лето »

12 Јул, 2016
Коментари: 0

Реномираната оперска дива Елина Гаранча од Латвија вечерва во 21 часот на сцената на Античкиот театар во Охрид ќе го отвори 56-тото издание

„Пепелашка“ премиерно во Театарот за деца и младинци

„Пепелашка“ премиерно во Театарот за деца и младинци »

21 Јун, 2016
Коментари: 0

Утревечер во Театарот за деца и младинци, премиерно ќе биде изведена бајката „Пепелашка“ од Шарл Перо и браќата Грим, во режија на Деан Дамјановски

„Види музика, слушни слика, добиј книга“ во знак на Боуви

„Види музика, слушни слика, добиј книга“ во знак на Боуви »

16 Јун, 2016
Коментари: 0

Овoј мултимедијален настан кој се одржува по деветти пат, годинава ќе биде под име „Скопје за Боуви“, во чест на светската музичката легенда