Почетна » Дива » Култура

Култура

In memoriam: Љубомир Груевски, поет што знаеше што сака да каже

In memoriam: Љубомир Груевски, поет што знаеше што сака да каже »

11 Ное, 2016
Коментари: 0

Поетот и театарски критичар, Љубомир Груевски, замина во вечноста каде што одамна го резервираше своето место со песните кои станаа антологија на

Азиски феномени: Улични уметнички музицираат со тапани! (ВИДЕО)

Азиски феномени: Улични уметнички музицираат со тапани! (ВИДЕО) »

24 Окт, 2016
Коментари: 0

Иако одамна не е чудно да се види девојка зад тапаните во еден музички бенд, се уште се одушевуваме кога ќе видиме

Балетот „Црвената соба“ за крај на сезоната во МОБ

Балетот „Црвената соба“ за крај на сезоната во МОБ »

3 Јун, 2016
Коментари: 0

Модерната балетска претстава „Црвената соба“ ќе ја затвори сезоната во Македонската опера и балет на 8-ми јуни. Балетот е на музика од Шубертовиот квартет

„Златна камера 300“ за снимателот на Вендерс и Фон Трир

„Златна камера 300“ за снимателот на Вендерс и Фон Трир »

26 Мај, 2016
Коментари: 0

Холандскиот кинематограф Роби Милер е добитник на годинешната награда за животно дело на филмскиот фестивал „Браќа Манаки“, објави денеска новиот претседател на фестивалот

Најстарата икона на Свети Климент изложена во Рим

Најстарата икона на Свети Климент изложена во Рим »

19 Мај, 2016
Коментари: 0

По повод чествувањето на Денот на сесловенските просветители Кирил и Методиј во Рим, а во рамките на 48-то издание на манифестацијата „Македонија во

Бесплатен влез по повод Меѓународниот ден на музеите

Бесплатен влез по повод Меѓународниот ден на музеите »

17 Мај, 2016
Коментари: 0

Националната галерија на Македонија и оваа година со своите активности се приклучува на чествувањето на Меѓународниот ден на музеите, а темата е „Музеите

БИТОЛЧАНИ СО „ЈОВ“ НА ВЕНКО АНДОНОВСКИ ВО ДРАМСКИ ТЕАТАР

БИТОЛЧАНИ СО „ЈОВ“ НА ВЕНКО АНДОНОВСКИ ВО ДРАМСКИ ТЕАТАР »

18 Апр, 2016
Коментари: 0

Една од премиерите од почетокот на годинава во Драмски театар – Скопје изведена по драмскиот текст на Венко Андоновски – се попродуктивниот македонски

Препорака за читање: „Крвава уметност“

Препорака за читање: „Крвава уметност“ »

7 Мар, 2016
Коментари: 0

Иако дебитира со својот прв роман, авторот Срѓан Ивановиќ одамна е во светот на буквите како новинар и публицист. Ова дело беше промовирано

Карневалот во Ница оваа година се шегува со „Кралот на медиумите“

Карневалот во Ница оваа година се шегува со „Кралот на медиумите“ »

23 Фев, 2016
Коментари: 0

Додека во Македонија карневалот во Вевчани се одржува за Василица, а оној во Струмица е поврзан со почетокот на велигденските пости, карневалот во

Светот тажи за Умберто Еко

Светот тажи за Умберто Еко »

20 Фев, 2016
Коментари: 0

Едно од најпознатите светски критичарски и есеистички пера,  Умберто Еко, почина синоќа на 84 годишна возраст, губејќи ја битката со ракот.

Тој е