Почетна » Нега » Здравје (Page 3)

Здравје

Магдоносот ги прочистува бубрезите, но прави и други чуда

Магдоносот ги прочистува бубрезите, но прави и други чуда »

22 Feb, 2016
Коментари: 0

Магдоносот ја има онаа судбина повеќето луѓе да го познаваат само како додаток во некои јадења, но вистината е дека оваа билка има

Откриен природен метод за превенција на астмата

Откриен природен метод за превенција на астмата »

11 Feb, 2016
Коментари: 0

Шведските научници објавија студија во која сугерираат дека е утврден начин со кој има шанси да се направи огромен прогрес во превенција на

Вежбањето во 40-тите може да го спречи намалувањето на мозокот

Вежбањето во 40-тите може да го спречи намалувањето на мозокот »

11 Feb, 2016
Коментари: 0

Нова научна студија укажува дека вежбањето во четвртата деценија од животот може да го спречи намалувањето на мозокот и да додаде повеќе години

Нов и успешен тест за рано откривање на Алцхајмеровата болест

Нов и успешен тест за рано откривање на Алцхајмеровата болест »

9 Feb, 2016
Коментари: 0

Ментална збунетост, губење на сеќавањето, агресија и депресија: тоа не се симптоми на стареење, туку на Алцхајмеровата болест, која настапува кај 1% од

Со тестирање на крвта до рано откривање на пет смртоносни видови рак

Со тестирање на крвта до рано откривање на пет смртоносни видови рак »

6 Feb, 2016
Коментари: 0

Американските научници развиле испитување на крвта со кое можат да се откријат пет смртоносни видови рак и да се спречат илјадници смртни случаи.

Сусам: античко семе против современи болести

Сусам: античко семе против современи болести »

29 Jan, 2016
Коментари: 0

Семето од сусам е едно од најстарите прехрамбени продукти на земјата. Се спомнува уште во Вавилон и Асирија пред повеќе од 4000 години,

Научна студија: Мозокот преферира слатка енергија

Научна студија: Мозокот преферира слатка енергија »

27 Jan, 2016
Коментари: 0

Според истражувањата, ова е причината заради која засладувачите не можат да ни го заменат шеќерот.

Научниците открија зошто ни е толку тешко да

Кафето е подобро за здравјето отколку што мислевме

Кафето е подобро за здравјето отколку што мислевме »

27 Jan, 2016
Коментари: 0

Добри вести за сите љубители на кафето, не морате да се откажувате од овој ритуал во кој уживате. Во најновата студија на истражувачи

Мед и цимет за здраво и витко тело

Мед и цимет за здраво и витко тело »

14 Jan, 2016
Коментари: 0

Комбинацијата на мед и цимет со векови се користела и во традиционалната кинеска медицина и во Ајурведа, индискиот систем за исцелување создаден уште

Со експлозив од првата светска војна против дијабет?

Со експлозив од првата светска војна против дијабет? »

13 Jan, 2016
Коментари: 0

Една хемикалија која се употребувала при изработка на муниција во Првата светска војна може да го излечи дијабетот, сметаат научниците од универзитетот Јејл.