Почетна » Дива (Page 15)

Дива

Божиќна забава за осамени

Божиќна забава за осамени »

1 Nov, 2015
Коментари: 0

Главниот град на Јужна Кореја, Сеул, ќе биде домаќин на најмасовната Божиќна забава за самци оваа година.

Преку 36.000 луѓе досега го потврдиле

Електронско следење на жените во Саудиска Арабија

Електронско следење на жените во Саудиска Арабија »

1 Nov, 2015
Коментари: 0

Преку социјалната мрежа Твитер, во јавноста избија вести за воведеното електронско следење на жените во Саудиска Арабија, една од најконзервативните држави во светот.

Сребрен медал за шахистките на Гамбит

Сребрен медал за шахистките на Гамбит »

26 Oct, 2015
Коментари: 0

Европскиот клупски куп во шах кој во октомври се одржуваше во Скопје, донесе разочарување во машка конкуренција каде што ултра силниот тим на

Снежана Лазарова: Предизвикот и инспирацијата се како близнаци

Снежана Лазарова: Предизвикот и инспирацијата се како близнаци »

27 Nov, 2014
Коментари: 0

Нема да кажеме нешто ново ако констатираме дека уметноста секогаш го бара својот пат и наоѓа медиум за изразување, што е опишано во

Препорака за книга: „Росхалде“

Препорака за книга: „Росхалде“ »

2 Nov, 2014
Коментари: 0

Росхалде е силна приказна за вредноста на човечката душа и за неможноста да им се припаѓа истовремено да два света. Јохан Верагит е

Препорака за книга: „Девојката од хартија“

Препорака за книга: „Девојката од хартија“ »

1 Dec, 2013
Коментари: 0

На познатиот писател, Том Бојд, му недостига инспирација за да создаде нова книга. Тогаш, во неговиот живот ненадејно се појавува хероината на неговите

Весна Витанова: Подобро се снаоѓам со копачки, отколку со штикли

Весна Витанова: Подобро се снаоѓам со копачки, отколку со штикли »

27 Nov, 2013
Коментари: 0

Нема ништо поубаво во животот отколку да се ужива во реализација на сопствените соништа, оние кои не прават да се чувствуваме среќни и

„Skopje street festival“ во Градски парк

„Skopje street festival“ во Градски парк »

25 May, 2013
Коментари: 0

Под отворено небо, на 7. и 8. јуни, во Градскиот парк ќе се одржи урбаната улична уметност „Skopje street festival“.

Првиот фестивалски ден,

Македонка го освои „врвот на светот“

Македонка го освои „врвот на светот“ »

25 May, 2013
Коментари: 0

Триесетгодишната Илина Арсова, на 24. мај 2013 година, околу 03:15 часот стапнала на највисоката точка на Земјата, хималајскиот врв Монт Еверест (8.848 метри