Почетна » Дива » Култура (Page 2)

Култура

Во Прага пронајдена неизведена композиција од Моцарт и Салиери

Во Прага пронајдена неизведена композиција од Моцарт и Салиери »

15 Feb, 2016
Коментари: 0

Во 2016 година се одбележува 260-годишнината од раѓањето на Моцарт и 225-годишнината од неговата смрт, но легендарниот австриски композитор деновиве е актуелен бидејќи

Што се случи со Нена и „99 балони“?

Што се случи со Нена и „99 балони“? »

12 Feb, 2016
Коментари: 0

Се сеќавате ли како пред 30-тина години се пееше „99 luftballons“, а повеќето од нас немаа ни поим што пеат? Песната беше вистински

Романтичен концерт за Денот на вљубените

Романтичен концерт за Денот на вљубените »

6 Feb, 2016
Коментари: 0

Ако се уште не сте решиле каде да одите со својата сакана личност за Денот за вљубените, еве една прекрасна можност, чиј официјален

Пикасо, Ворхол и Лихтенштајн во Скопје

Пикасо, Ворхол и Лихтенштајн во Скопје »

31 Jan, 2016
Коментари: 0

Од Младинскиот културен центар најавуваат возбудлива година – со поддршка на Министерството за култура во нивната галерија годинава ќе гостуваат поставки од Пабло

Алис Фредам: „Пепелашка“ на која Сони и го сврте грбот

Алис Фредам: „Пепелашка“ на која Сони и го сврте грбот »

24 Jan, 2016
Коментари: 0

Учесниците во натпреварувањата како „Идол“ или „Х-фактор“ многу пати не изненадиле до неверица, како во основните програми, така и преку лиценцираните верзии

С.А.Р.С. ќе го сними последниот албум во 2016 година

С.А.Р.С. ќе го сними последниот албум во 2016 година »

6 Jan, 2016
Коментари: 0

Српската група „С.А.Р.С.“ во новата 2016 година планира да објави нов албум по повод десетгодишнината од постоењето на овој бенд, а во интервјуто

Независната сцена „Кино Култура“ стартува со претстава на Унковски

Независната сцена „Кино Култура“ стартува со претстава на Унковски »

21 Dec, 2015
Коментари: 0

„Кино Култура“ е проект чии основачи се „Театарот на навигаторот Цветко“ и „Локомотива“ – Центар за нови иницијативи во уметноста и културата, кои

Препорака за читање: „Добро утро Јаков“

Препорака за читање: „Добро утро Јаков“ »

18 Dec, 2015
Коментари: 0

Романот „Добро утро Јаков“ на Санта Аргирова во веќе препознатливиот жанр, политички трилер, ја прикажува вечната борба на доброто и злото. Уште едно

Предновогодишен концерт на „Љубојна“ и Влатко Стефановски

Предновогодишен концерт на „Љубојна“ и Влатко Стефановски »

5 Dec, 2015
Коментари: 0

Традиционалните предновогодишни настапи на „Љубојна“ годинава претендираат да го надминат секое претходно искуство што сте го имале слушајќи ја нивната музика.

Причината е

Два македонски фестивала се кандидати за европска награда

Два македонски фестивала се кандидати за европска награда »

5 Dec, 2015
Коментари: 0

Во пресрет на своето седумнаесетто издание, фесивалот „Таксират“ седма година по ред влегува во конкуренција на најдобрите фестивали во Европа со номинација за