Почетна » Дива » Актуелно (Page 2)

Актуелно

Фондацијата „Џорџ Атанасоски“ со значајна донација во СОС Детско село

Фондацијата „Џорџ Атанасоски“ со значајна донација во СОС Детско село »

1 Nov, 2016
Коментари: 0

Фондацијата Ѓорѓија Џорџ Атанасоски на 01.11.2016 по втор пат оваа година донираше во СОС „Детското село“. Донацијата беше во форма на апарати за домаќинство

Теракотните икони од Виница во Оксфордскиот музеј

Теракотните икони од Виница во Оксфордскиот музеј »

19 Oct, 2016
Коментари: 0

Девет винички теракоти ќе бидат дел од големата изложба „Религиите во империите низ историјата“ која треба да биде отворена идната година во музејот

Bravo Classic со нов видео запис за Меѓународниот ден на кафето

Bravo Classic со нов видео запис за Меѓународниот ден на кафето »

1 Oct, 2016
Коментари: 0

Еден од најпознатите брендови Bravo Classic на компанијата Рио Кафе и воопшто една од препознатливите трговски марки во Македонија, со новата видео реклама

Откриена планета погодна за населување најблизу до земјата

Откриена планета погодна за населување најблизу до земјата »

25 Aug, 2016
Коментари: 0

Научниците пронајдоа „втора Земја“ која може да подджува живот и е доволно близу за да се испрати вселенска мисија до неа. Планетата е

Сондата Џуно стигна до Јупитер

Сондата Џуно стигна до Јупитер »

5 Jul, 2016
Коментари: 0

По пет години од лансирањето и 2,8 милијарди поминати километри низ Сончевиот систем, сондата на НАСА, Џуно,рано утринава влезе во орбитата на Јупитер

Избран победникот на Иновацискиот камп

Избран победникот на Иновацискиот камп »

26 Jun, 2016
Коментари: 0

Re-Bot, паметна машина – за надминување на предизвиците на тврдиот отпад го освои првото место на натпреварот за борба против климатските промени и

Отворен првиот вело-полигон во Скопје

Отворен првиот вело-полигон во Скопје »

8 Jun, 2016
Коментари: 0

Од денеска децата ќе можат да уживаат во првиот детски велосипедски полигон, изграден во паркот „Македонија 2“, во населбата Козле. Стопанска банка АД –

Седум странски ѕвезди на годинешниот „Макфест“

Седум странски ѕвезди на годинешниот „Макфест“ »

30 May, 2016
Коментари: 0

Викендов во Штип почнува 31 издание на фестивалот на забавна музика „Макфест“, кој според директорот на фестивалот, Љупчо Мирковски, годинава е со предзнак

Уште само една недела шанса да се освојат 10 000 долари

Уште само една недела шанса да се освојат 10 000 долари »

25 May, 2016
Коментари: 0

Останува само уште една недела до крајот на еден од најкреативните предизвици во последните години кој што има за цел да го реши горчливото

Пиво “По твое” – Скопско Smooth

Пиво “По твое” – Скопско Smooth »

27 Apr, 2016
Коментари: 0

Денес со иновативна прес конференција, беше промовирано новото пиво од Пивара Скопје, Скопско Smooth со што и официјално се означи почетокот на уште